Committee Members
Officially Issued by District XI

Robert Hartman
EPC Representative
Whitehall HS
(1 yr term through June 20)

Sports Committees
Field Hockey (Chair)
Wrestling (Chair) 
Track and Field
Budget / Financial Sub-committee
Constitution Sub-committee (Chairman)

Scott Dimon
Schuylkill League Representative
Pine Grove Area School District
(1 yr term through June 21)

Sports Committees
Volleyball (Chairman)
Budget / Financial  Sub-committee
Constitution Sub-committee
Sportsmanship Sub-committee

Tom Moll

Athletic Director Association Representative
Catasauqua HS 
(1 yr term through June 20)

Sports Committees
Tennis (Chairman) 
Basketball (Asst. Chairman) 
Cross Country 
Track and Field 
Budget / Financial Sub-committee (Chairman) 
Marketing / Merchandising Sub-committee (Chairman)

Ray Kinder
Superintendent Representative 
Tamaqua Area SD
(1 yr term through June 20)

Sports Committees
Basketball  (Chairman) 
Cross Country (Chairman) 
Track and Field 
Constitution Sub-committee

Elaine Arnts
Female Sports Representative
Easton Area School District
(1 yr term through June 21)
Boys and Girls Soccer Chair
Sportsmanship Chair



Dr. Frank D'Angelo
Male Officials Representative
(2 yr. Term through June 22)


Richard Dry

Junior High Representative
Minersville HS
(1 yr term through Jun 21)
Softball Chair

Chuck Dailey
EPC Representative
East Stroudsburg North HS
(1 yr term through June 21)
Lacrosse Chair


Robert Felty Jr.

Tri-Valley Jr Sr HS
Schuylkill League Representative
(1 yr term through June 21)


Bryan Geist
Colonial League Representative  
Northern Lehigh HS  
(1 yr term through June 21)


Fred Harris
EPC Representative
(1 yr term through June 21)


Richard Heffernan
Palisades High School
Colonial League Representative
(1 yr term through June 21)


Don Panto
School Board Representative
(2 yr term through June 21)


Ray Ramella
EPC Representative
Nazareth HS
(1 yr term through June 20)
Boys and Girls Swimming and Diving Chair
Golf Chair


Denise Rogers

DXI AD Association President
(1 yr term through June 21)

Lynn Sabol
Private School Representative  
Nativity BVM High School
(1 yr term through June 21)
Nominations Chair

Dr. Stephen Toth 

Schuylkill League Representative  
Tamaqua HS 
(1 yr term through June 21)

Dave Troxell 
Parents' Representative 
(2 year term through June 21)


Anne Wenninger
Female Officials Representative
(2 yr. Term through June 22)

Jason Zimmerman
Colonial League Representative
Northwestern Lehigh HS
(1 yr term through June 21)
Competitive Spirit Chair
Football Chair

Ancillary  Positions
Kenneth Fisher

Website Coordinator
(Non Voting Position)

Gary Brownell

Web Based Statistician (Power Rankings)
(Non Voting Position)

Our Corporate Sponsors