Committee Members
Officially Issued by District XI

Robert Hartman
EPC Representative
Whitehall HS
(1 yr term through June 19)

Sports Committees
Field Hockey (Chair)
Wrestling (Chair) 
Tennis 
Track and Field
Budget / Financial Sub-committee
Constitution Sub-committee (Chairman)

Brad Pensyl
EPC Representative
Pocono Mountain School District
(1 yr term through June 19)

Sports Committees

Basketball 
Golf (Chairman) 
Cross Country 
Lacrosse (Chairman)
Budget / Financial  Sub-committee
Constitution Sub-committee
Sportsmanship Sub-committee

Tom Moll

Athletic Director Association Representative
Catasauqua HS 
(1 yr term through June 19)

Sports Committees

Tennis (Chairman) 
Basketball (Asst. Chairman) 
Cross Country 
Track and Field 
Budget / Financial Sub-committee (Chairman) 
Marketing / Merchandising Sub-committee (Chairman)

Ray Kinder
Superintendents Represenative 
Tamaqua SD
(1 yr term through June 19)

Sports Committees

Basketball  (Chairman) 
Cross Country (Chairman)
Softball (Asst. Chairman) 
Tennis 
Track and Field 
Constitution Sub-committee
Competitive Spirit

Elaine Arnts
Female Sports Representative
Easton Area School District
(1 yr term through June 19)
Boys and Girls Soccer Chair
Sportsmanship Chair


Scott Cooperman
EPC Representative
William Allen HS
(1 yr term through June 19)
Baseball Chair


Dr. Frank D'Angelo
Male Officials Representative
(2 yr. Term through June 20)


Scott Dimon  
Schuylkill League Representative  
Pine Grove HS  
(1 yr term through June 19)
Volleyball Chair


Richard Dry
Junior High Representative
Minersville HS
(1 yr term through Jun 19)
Softball Chair

Tim Egan
District XI AD Association President
Pen Argyl HS
(2 yr term through June 19)


Robert Felty Jr.

Tri-Valley Jr Sr HS
Schuylkill League Representative
(1 yr term through June 19)


Bryan Geist
Colonial League Representative  
Northern Lehigh HS  
(1 yr term through June 19)


Wayne Grim
Whitehall-Coplay School District
School Boards Representative
(2 yr term through June 19)


Richard Heffernan
Palisades High School
Colonial League Representative
(1 yr term through June 19)

Lynn Sabol
Private School Representative  
Nativity BVM High School
(1 yr term through June 19)


Ray Ramella
EPC Representative
Nazareth HS
(1 yr term through June 19)
Boys and Girls Swimming and Diving Chair


Stephen Toth 

Schuylkill League Representative  
Tamaqua HS 
(1 yr term through June 18)

Dave Troxell 
Parents' Representative 
(2 year term through June 20)


Anne Wenninger
Female Officials Representative
(2 yr. Term through June 20)

Jason Zimmerman
Colonial League Representative
Northwestern Lehigh HS
(1 yr term through June 19)
Competitive Spirit Chair
Football Chair

Ancillary  Positions
Kenneth Fisher

Website Coordinator
(Non Voting Position)

Gary Brownell

Web Based Statistician (Power Rankings)
(Non Voting Position)

Our Corporate Sponsors